Spacery dla Niepodległej - SP nr 86 w Gdańsku

Spacery dla Niepodległej

Projekty

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku rozpoczęli realizację projektu:" SPACERY DLA NIEPODLEGŁEJ", którego celem jest międzyb innymi zestawienie świadectw pamieci o Józefie Piłsudskim, jakie możemy odnaleźć w przestrzeni publicznej Gdańska.
W lipcu tego roku będziemy obchodzić 100 rocznicę osadzenia Marszałka i pułkownika Kazimierza Sosnkowskiego w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Pierwszy spacer, który odbył się w przedostatnią sobotę kwietnia przypomniał nam ten epizod z życia Komendanta.

Udaliśmy się pod dwie tablice, które są wmurowane na fasadach Aresztu Śledczego i Komendy Miejskiej Policji przy Nowych Ogrodach 27 (dawniej Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku). Obie odsłonięto z inicjatywy stowarzyszenia 'Nasz Gdańsk". Pierwsza upamiętnia zatrzymanie Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego w gdańskim więzieniu (można tam zobaczyć "celę Piłsudskiego"), druga została ufundowana "W roku żałoby po zgonie Wodza Narodu,...dla upamiętnienia 15-rocznicy odzyskania przez Polskę wolnego dostępu do morza..." 1 września 1939r. Niemcy zajęli budynek KGRP, aresztowali personel i usunęli tablicę. Jej kopia zawisła na frontonie gmachu Komendy Miejskiej Policji 1 czerwca 2010r. Tu wykonalismy też zdjęcia.
(oprac. B. Andrzejak)

Kontynuując SPACERY DLA NIEPODLEGŁEJ uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku, wraz z pocztem sztandarowym, nauczycielami i dyrekcją, udali się 12 maja (w sobotę) na plac Józefa Piłsudskiego aby uczestniczyć w obchodach 83. rocznicy śmierci MARSZAŁKA. Pomnik, pod którym złożono kwiaty powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu chcącego upamietnić związki Naczelnika II RP z Gdańskiem, gdzie przebywał w roku 1917 osadzony w więzieniu. Pomik został odsłonięty 11 listopada 2016r. i jest kolejnym odnalezionym przez nas świadectwem pamieci gdańszczan. O twórcy NIEPODLEGŁEJ opowiadała udzialając wywiadu RADIU GDAŃSK uczennica naszej szkoly, z klasy 7D- Martyna Staśkiewicz. zdjęcia
(oprac. B. Andrzejak)

relacja na portalu: www.gdansk.pl

Rok temu patronem naszej szkoły został prof. Jerzy Samp. Udając się na trzeci Spacer dla Niepodległej poszukaliśmy szkoły, której patronem był twórca niepodległego państwa polskiego i dotarlismy do gmachu dawnego polskiego gimnazjum w Wolnym Mieście Gdańsku przy dzisiejszej ulicy Augustyńskiego 1. Wg bedekera napisanego przez prof. Jerzego Sampa szkoła ta zainaugurowała działalność w maju 1922 roku a kwestował na jej rzecz między innymi Stanisław Przybyszewski. Przy niej też mieszkała do końca życia córka artysty, znana dramatopisarka Stanisława Przybyszewska, ktora tu wlaśnie uczyła się jezykow obcych. Upamiętnia ją odsłonięta w latach siedemdziesiatych tablica.
W roku 1935 jedynmu polskiemu gimnazjum w Wolnym Mieście Gdańsku nadano imię Józefa Piłsudkiego i do wybuchu II wojny szkola funkcjonowała jako Gimnazjum im. Józefa Pilsudskiego Macierzy Szkolnej w Wolnym Miescie Gdańsku. Cieszyła się dobrą opinią, wysokim poziomem nauczania i była bardzo dobrze wyposażona. Reprezentacyjną aule zdobił patriotyczny fresk, zatytuowany "Polskie niebo" przedstawiający postać Polonii w otoczeniu symbolicznych figur, wpisanych w mapę nieba. Tutaj też młodzież organizowała przedstawienia teatralne między innymi dla zolnierzy stacjonujących na Westerplatte.
Związek Nauczycielstwa Polskiego Ziemi Gdańskiej aby uczcić rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego jednemu z uczniów ufundował specjalne, wynoszace 40 guldenów, stypendium.
Po II Wojnie Światowej przy ul. Augustyńskiego 1 mieściło się między innymi Centrum Kształcenia Ustawicznego, które uchwałą Rady Miasta Gdanska (z dn. 28.09.2002r.) otrzymało imie Józefa Pilsudskiego i nosiło je do roku 2014.
Dziś w budynku przedwojennego Gimnazjum Polskiego trwa adaptacja pomieszczeń dla potrzeb Urzędu Marszalkowskiego. Będąc w nim 18 maja br. otrzymalismy zaproszenie na zwiedzanie budynku z przewodnikiem i obejrzenie odtworzonego historycznego malowidła "Niebo Polskie". Z zaproszenia na pewno skorzystamy.
W okresie miedzywojennym imie MARSZAŁKA otrzymała też świetlica Związku Polaków we Wrzeszczu. Po Wrzeszczu spacerowalismy z synem naszego patrona p. Christianem Sampem całkiem niedawno.
(oprac. Bożena Andrzejak)