Maj - SP nr 86 w Gdańsku

Idź do spisu treści

Menu główne:

Maj

Archiwum wydarzeń > Rok szkolny 2017/2018

28.05.2018 r. w naszej szkole odbyła się III edycja Wojewódzkiego Konkursu Kreatywny Projektant 2018 –  ,,Świat Legend Jerzego Sampa z Klocków Lego". Uczniowie stworzyli przepiękne prace przestrzenne przedstawiające legendy. Skonstruowali obrazki do legend: ,,O flądrze oraz złej i dobrej sławie”, ,, O bezimiennym psie”, ,, Kościół Mariacki”, ,, O trzech królach”, ,,Ławeczka Dorotki”, ,,Ratusz” i inne.
Wśród uczestników wyłoniono ,,Kreatywnego Projektanta 2018” oraz przyznano I, II, III i IV miejsce. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
Serdecznie GRATULUJEMY i dziękujemy za udział w konkursie. Jednocześnie pragniemy podziękować Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród dla dzieci.
Organizatorzy: K.Górczak, D.Mroczek, I.Orzołek, M.Szatkowska

17.05.2018 w filii naszej szkoły przy ul. Świętokrzyskiej odbył się III Wojewódzki Konkurs Cichego Czytania ze Zrozumieniem dla uczniów klas II.  Była to jednocześnie X edycja międzyszkolnej wersji tego konkursu, który od lat odbywał się w naszej szkole. W tym roku  do zmagań przystąpiła ponownie duża liczba - 29 uczniów  z 16 szkół województwa pomorskiego. Impreza została przygotowana przez nauczycieli tegorocznych klas 3 i przebiegała zgodnie z wypracowaną przez lata formułą.
Tradycyjnie uczestnicy zebrali się w świetlicy, gdzie zostali powitani przez Dyrekcję SP 86. Następnie przeszli do sal lekcyjnych i przystąpili do rozwiązywania testu. Po 40 minutach wytężonej pracy wrócili do świetlicy, gdzie czekały na nich pyszne rogaliki i napoje. Podczas poczęstunku mogli podzielić się wrażeniami ze swoimi opiekunami. Aby umilić czas oczekiwania na werdykt, goście obejrzeli inscenizację  pt: „Legenda  o Sampie” przygotowaną przez uczniów klas 3.
Gdy nadszedł upragniony moment – ogłoszenie wyników, pani wicedyrektor Ewa Wosińska-Stelter pogratulowała świetnych wyników oraz wręczyła  dyplomy, nagrody i upominki wszystkim uczestnikom konkursu.
Organizatorzy usłyszeli wiele ciepłych słów od przybyłych na konkurs gości. Była to kolejna bardzo udana impreza. Zapraszamy ponownie za rok!

19 maja klasy szóste uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych w Akwarium w Gdyni, pt. Poznajemy rekiny. W pierwszej części zapoznaliśmy się z ekspozycją Akwarium. Mogliśmy podziwiać wiele ciekawych organizmów morskich. W drugiej części wysłuchaliśmy wykładu z prezentacją multimedialną na temat różnorodności rekinów i ich przystosowań do życia w wodzie. Na koniec obserwowaliśmy przez mikroskopy preparaty ze skóry rekina, jego zęby i jaja. W Gdyńskim Akwarium mielismy okazję obserwować dwa gatunki rekinów, które są hodowane w tym obiekcie.

24 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. Sowy w wielkim mieście. Warsztaty te dotyczyły: ekologii i biologii sów obszaru miejskiego (na przykładzie Gdańska: puszczyk, uszatka), zagrożeń dla tych gatunków, roli sów w środowisku przyrodniczym i gospodarce człowieka oraz metod czynnej ochrony. Nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki sów. Dowiedzieliśmy się o ich przystosowaniach do życia w środowisku, w jakim bytują, zwłaszcza zaś w mieście. Wiemy już, gdzie i jak skutecznie szukać tych ptaków wokół nas. Jakie gatunki można spotkać w Gdańsku, na Pomorzu i czy wśród nich są rzadkie lub wyjątkowe pod jakimś względem. Poznaliśmy ponadto przykłady działań Stowarzyszenia Ochrony Sów oraz Atlas Sów Polski, czyli bazę obserwacji sów.
D. Pachniewska

Wycieczka klas szóstych do Torunia
W przepiękny majowy poniedziałek wyruszyliśmy na wycieczkę do Torunia. Po drodze zwiedziliśmy Chełmno- miasto zakochanych, Piwnice- obserwatorium astronomiczne przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz golubski zamek. Późnym wieczorem zachwycaliśmy się barwnym koncertem fontann na skraju przepięknej gotyckiej starówki Torunia. Odbyliśmy także wyprawę na stację kosmiczną na Marsie. Zlokalizowaliśmy dom, w którym do 16 roku życia przebywał Mikołaj Kopernik. Wdrapaliśmy się na wieżę katedralną, z której podziwialiśmy przepiękny widok na zabytki Torunia i piękną Wisłę. Na koniec nie mogło zabraknąć warsztatów z piernikarstwa, gdyż Toruń piernikiem stoi! Wyprawa była bardzo ciekawa i każdy z uczestników chce wrócić raz jeszcze do tego przepięknego miasta.
D. Pachniewska

Zakończyły się finały wojewódzkich konkursów przedmiotowych. W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do 3 etapu dwóch wojewódzkich konkursów historycznych: VI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO. HISTORIA REGIONALNA i XII WOJEWÓDZKIEJ OLIMPIADY HISTORII POLSKI. W pierwszym z nich uczeń kl.6C TOMEK KRZYŻAK uzyskał 4 wynik, w drugim uczeń kl.7E DAWID ZARICZNY zajął 5 miejsce a uczennica kl.7E ZOSIA GAJCY-siódme. Finalistom gratulujemy i dziękujemy za piękne reprezentowanie szkoły. W Olimpiadzie Wiedzy o Gdańsku spośród 49 szkół do finału przeszły trzy. Drużyna naszej szkoły zajęła 6 miejsce.
B.Andrzejak

W dniu 24 maja uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w grze terenowej pt. „Hanza. A cóż to takiego?”. Celem gry było odnaleźć i rozwiązać sześć zadań ukrytych na terenie szkoły, a przy okazji nauczyć się współpracy i zasad zdrowej rywalizacji. Uczniowie świetnie poradzili sobie z odczytaniem zaszyfrowanej wiadomości, odnalezieniem informacji ukrytych na mapie, którą najpierw należało złożyć w całość, a także z odszukaniem informacji w tekście. W tracie dobrej zabawy mieli okazję dowiedzieć się czym była Hanza, kiedy powstała, jaki był jej wpływ na rozwój Gdańska. zdjęcia
Za wspólną zabawę serdecznie dziękuje organizator – Monika Szkudlińska.

Rok temu patronem naszej szkoły został prof. Jerzy Samp. Udając się na trzeci Spacer dla Niepodległej poszukaliśmy szkoły, której patronem był twórca niepodległego państwa polskiego i dotarlismy do gmachu dawnego polskiego gimnazjum w Wolnym Mieście Gdańsku przy dzisiejszej ulicy Augustyńskiego 1. Wg bedekera napisanego przez prof. Jerzego Sampa szkoła ta zainaugurowała działalność w maju 1922 roku a kwestował na jej rzecz między innymi Stanisław Przybyszewski. Przy niej też mieszkała do końca życia córka artysty, znana dramatopisarka Stanisława Przybyszewska, ktora tu wlaśnie uczyła się jezykow obcych. Upamiętnia ją odsłonięta w latach siedemdziesiatych tablica.
W roku 1935 jedynmu polskiemu gimnazjum w Wolnym Mieście Gdańsku nadano imię Józefa Piłsudkiego i do wybuchu II wojny szkola funkcjonowała jako Gimnazjum im. Józefa Pilsudskiego Macierzy Szkolnej w Wolnym Miescie Gdańsku. Cieszyła się dobrą opinią, wysokim poziomem nauczania i była bardzo dobrze wyposażona. Reprezentacyjną aule zdobił patriotyczny fresk, zatytuowany "Polskie niebo" przedstawiający postać Polonii w otoczeniu symbolicznych figur, wpisanych w mapę nieba. Tutaj też młodzież organizowała przedstawienia teatralne między innymi dla zolnierzy stacjonujących na Westerplatte.
Związek Nauczycielstwa Polskiego Ziemi Gdańskiej aby uczcić rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego jednemu z uczniów ufundował specjalne, wynoszace 40 guldenów, stypendium.
Po II Wojnie Światowej przy ul. Augustyńskiego 1 mieściło się między innymi Centrum Kształcenia Ustawicznego, które uchwałą Rady Miasta Gdanska (z dn. 28.09.2002r.) otrzymało imie Józefa Pilsudskiego i nosiło je do roku 2014.
Dziś w budynku przedwojennego Gimnazjum Polskiego trwa adaptacja pomieszczeń dla potrzeb Urzędu Marszalkowskiego. Będąc w nim 18 maja br. otrzymalismy zaproszenie na zwiedzanie budynku z przewodnikiem i obejrzenie odtworzonego historycznego malowidła "Niebo Polskie". Z zaproszenia na pewno skorzystamy.
W okresie miedzywojennym imie MARSZAŁKA otrzymała też świetlica Związku Polaków we Wrzeszczu. Po Wrzeszczu spacerowalismy z synem naszego patrona p. Christianem Sampem całkiem niedawno.
zdjęcia
(oprac. Bożena Andrzejak)

10 maja 2018 został rozstrzygnięty Konkurs ,,Ekoludek” dla Klas Pierwszych. Prace miały formę przestrzenną i były wykonane z różnorodnych materiałów. Dzieci bardzo licznie wzięły w nim udział, a pomysłowość  i kreatywność, którą wykazały mieli okazję podziwiać wszyscy na zorganizowanej wystawce w holu szkoły.
Wszystkie prace zostały nagrodzone, dzieci otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Koordynatorzy: Danuta Mroczek i Izabela Witkowska

Meandry w bibliotece - po raz kolejny gościem biblioteki szkolnej była p. Marta Mital z gdańskiego wydawnictwa Meandry. W ramach promocji nowych książek wystąpiła z cyklem warsztatów czytelniczych. 23 kwietnia z interaktywną książką Złote czasy piratów zapoznali się uczniowie klas III z filii szkoły mieszczącej się przy ul. Świętokrzyskiej - zdjęcia, a 26 i 27 kwietnia – trzecioklasiści uczący się w Szkole przy ul. Wielkopolskiej - zdjęcia. Podczas zajęć uczniowie poznawali historię odkryć geograficznych, tworzyli własne książki i flagi piratów.
Natomiast 10 i 11 maja, prezentując kolejną pozycję przygotowaną przez Wydawnictwo,  p. Marta  przeniosła uczniów klas szóstych w czasy średniowiecza. Praca w grupach uruchomiła emocje i umożliwiła dyskusje – to jak ludzie żyli, jak nie było żarówki? zdjęcia

10 maja uczniowie klas pierwszych brali udział w szkolnym konkursie Mam Talent. Konkurs przebiegał w dwóch turach. Największa liczba uczniów próbowała swoich sił w śpiewaniu piosenek. Były też pokazy taneczne, gimnastyczne, sztuczki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Gratulacje dla nagrodzonych oraz dla wszystkich uczestników za odwagę. zdjęcia

W ramach zajęć Edukacji Morskiej uczniowie 6A odbyli dzisiaj rejs żaglowcem po wodach Zatoki Gdańskiej. S/Y Bonawentura to jedna z najstarszych jednostek pływających pod biało-czerwoną banderą, zbudowana w 1948r. Uczniowie poznali historię żaglowca, pomagali w pracach bosmańskich oraz cieszyli się rejsem pod żaglami. Zaczęliśmy w gdańskiej Marinie, płynęliśmy Motławą mijając znane gdańskie budowle, tereny stoczniowe, nabrzeża przeładunkowe, Twierdzę WIsłoujście, zasalutowaliśmy przy pomniku Obrońców Wybrzeża i wypłynęlismy na zatokę. Pogoda dopisała, zdążyliśmy wrócić przed burzą. zdjęcia
A.Jarocka - nauczyciel geografii i przyrody

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku rozpoczęli realizację projektu:" SPACERY DLA NIEPODLEGŁEJ", którego celem jest międzyb innymi zestawienie świadectw pamieci o Józefie Piłsudskim, jakie możemy odnaleźć w przestrzeni publicznej Gdańska.
W lipcu tego roku będziemy obchodzić 100 rocznicę osadzenia Marszałka i pułkownika Kazimierza Sosnkowskiego w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Pierwszy spacer, który odbył się w przedostatnią sobotę kwietnia przypomniał nam ten epizod z życia Komendanta.


Udaliśmy się pod dwie tablice, które są wmurowane na fasadach Aresztu Śledczego i Komendy Miejskiej Policji przy Nowych Ogrodach 27 (dawniej Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku). Obie odsłonięto z inicjatywy stowarzyszenia 'Nasz Gdańsk". Pierwsza upamiętnia zatrzymanie Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego w gdańskim więzieniu (można tam zobaczyć "celę Piłsudskiego"), druga została ufundowana "W roku żałoby po zgonie Wodza Narodu,...dla upamiętnienia 15-rocznicy odzyskania przez Polskę wolnego dostępu do morza..." 1 września 1939r. Niemcy zajęli budynek KGRP, aresztowali personel i usunęli tablicę. Jej kopia zawisła na frontonie gmachu Komendy Miejskiej Policji 1 czerwca 2010r. Tu wykonalismy też zdjęcia.
(oprac. B. Andrzejak)

Kontynuując SPACERY DLA NIEPODLEGŁEJ uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku, wraz z pocztem sztandarowym, nauczycielami i dyrekcją, udali się 12 maja (w sobotę) na plac Józefa Piłsudskiego aby uczestniczyć w obchodach 83. rocznicy śmierci MARSZAŁKA. Pomnik, pod którym złożono kwiaty powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu chcącego upamietnić związki Naczelnika II RP z Gdańskiem, gdzie przebywał w roku 1917 osadzony w więzieniu. Pomik został odsłonięty 11 listopada 2016r. i jest kolejnym odnalezionym przez nas świadectwem pamieci gdańszczan. O twórcy NIEPODLEGŁEJ opowiadała udzialając wywiadu RADIU GDAŃSK uczennica naszej szkoly, z klasy 7D- Martyna Staśkiewicz. zdjęcia
(oprac. B. Andrzejak)


relacja na portalu: www.gdansk.pl

W dniach 7-9 maja cztery klasy piąte bawiły się na wycieczce w Łebie. Uczniowie spacerowali po wydmach, mieli mnóstwo atrakcji w parku rozrywki oraz gry, zabawy, ognisko i nocne podchody w ośrodku wypoczynkowym. Dopisała wspaniała, niemalże letnia pogoda. To było miły akcent pod koniec roku szkolnego i zapowiedź wakacyjnych szaleństw. zdjęcia

 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego