Historia szkoły - SP nr 86 w Gdańsku

O SZKOLE

Szkoła, do której chodzimy, położona jest na obrzeżach Gdańska w dzielnicy Łostowice przy ulicy Wielkopolskiej 20.
W pobliżu niej znajdują się domki jednorodzinne, sklepy i kościół.
Na zewnątrz szkoła wygląda bardzo ładnie. Pomalowana jest na biało. Dachówka natomiast jest brązowa. Wejść do szkoły jest kilka, ale zazwyczaj tylko dwa z nich są otwarte.
Na szkole namalowany jest zegar. Nasza szkoła ma także dużą ilość okien. Przed szkołą znajdują się drzewa, krzewy i trawniki. Po jej lewej stronie znajduje sią parking dla samochodów, boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki, plac zabaw i skocznia do skoku w dal. Na dziedzińcu jest fontanna. Posadzone są tam również drzewa i krzewy.
Szkoła wewnątrz pomalowana jest na kolory: biały i żółty. Znajdują się tam trzy ciągi schodów i winda, a także podjazdy dla niepełnosprawnych.
Na parterze są szatnie, sklepik i sala do gimnastyki korekcyjnej.
Na pierwszym piętrze jest osiem sal dydaktycznych. To piętro wyposażone jest również w miejsce wypoczynku. Stoją tam ławki, wiszą gabloty i jest znakomity widok na dziedziniec szkoły.
Na drugim piętrze znajduje się siedem sal dydaktycznych. Sekretariat, pokój nauczycielski i gabinet dyrektora są również na tej kondygnacji.
Na trzecim piętrze znajdują się gabinety: biologiczny, historyczny, geograficzny i sala komputerowa. Na tym piętrze swoje miejsce mają także: gabinet lekarski, gabinet dentystyczny i biblioteka.
Ponadto każde z pięter wyposażone jest w łazienkę.
Sala gimnastyczna jest na pierwszym piętrze. Jest bardzo duża (30mx20m). Mieści się w niej boisko do piłki nożnej, koszykówki i piłki ręcznej. Oświetla ją dziesięć reflektorów. Kantorki przylegające do sali gimnastycznej są dobrze wyposażone, w jednym z nich trzyma się piłki, kije do hokeja, bramki, materace itp.

Szkoła wewnątrz (2004 r.) zobacz
Szkoła na zewnątrz (2004 r.) zobacz
Folder o szkole (2006 r.) zobacz
Koło dekoratorskie podczas "dekorowania szkoły" (2009 r.) zobacz

HISTORIA SZKOŁY

Przed II wojna światową wieś Łostowice posiadała zbiorczą szkołę powszechną, która została doszczętnie spalona podczas wojny.3.08.1945 r. na stanowisko kierownika zbiorczej szkoły powszechnej został mianowany Tadeusz Rogowski. W latach 1921- 1940 pracował jako kierownik szkoły st. II w powiecie lidzkim woj. Nowogródzkie.
Podczas okupacji niemieckiej kontynuował pracę w powiecie Iłża woj. Kieleckie. Początkowo ze względu na spalenie budynku pod szkołę zajęto budynek gospodarczy po Niemcu Steecku. Uruchomiono cztery klasy z siedmiu roczników. Zapisano 74 uczniów. Niektóre z nich nie znały j. polskiego. Dzieci pochodziły z Łostowic, Zakoniczyna, Maciek i Kowal. Po roku 20 dzieci odeszło z powodu wyjazdu rodziców.
Stan z 1. 02. 1946 r.- 51 uczniów. Sprzęt szkolny, ławki, krzesła ściągnięto z podwórek i okolicznych pól, tablice zrobiono ze starych drzwi. Podręczniki, zeszyty, pióra, atrament zakupiono i przekazano z dotacji honorowej Powiatowej Spółdzielni Rolniczo- Handlowej.
W roku szkolnym 1946/ 1947 odbudowano budynek dla celów szkoły powszechnej. Powstał Komitet Odbudowy Szkoły Powiatowej. Oddano trzy sale lekcyjne, dwa mieszkania nauczycielskie, dwie szatnie, kancelarię szkolną oraz mieszkanie dla woźnego. W 1947 r. w szkole zainstalowano światło elektryczne. W 1950 r. szkoła jest już placówkę 7- klasową, personel nauczycielski składa się z trzech nauczycieli. W połowie lat 50- tych szkoła zajmuje dwa budynki mieszkalne, w których uczą się klasy od I do VII. Trwają prace przy budowie nowego budynku szkoły. W 1957 r. następuje oddanie budynku obecnej szkoły.

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 86 i Gimnazjum nr 4 w Gdańsku:

Tadeusz Rogowski 1945- 1964
Arkadiusz Opinc 1964- 1976