Czerwiec - SP nr 86 w Gdańsku

Archiwum wydarzeń > Rok szkolny 2017/2018

15 czerwca br., korzystając z zaproszenia Urzędu Marszałkowskiego udaliśmy się na czwarty z kolei SPACER DLA NIEPODLEGŁEJ. Tym razem chcieliśmy zobaczyć w budynku dawnego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego fresk o tematyce historycznej pt. „Niebo polskie”.
Pomysł malowidła w gdańskim gimnazjum narodził się w 1938r. Artystami, którzy podjęli się wyzwania ozdobienia sufitu auli szkoły, byli Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Główny obraz o powierzchni ponad 100
m2 uzupełniały malunki na ścianach pomieszczenia stworzone przez Stefana Płużańskiego i Mieczysława Jurgielewicza. Tuż po wybuchu II wojny światowej Niemcy zajęli budynek szkoły i zniszczyli obraz; całość skuto i zatynkowano, by uniemożliwić ewentualną rekonstrukcję dzieła.
„Niebo polskie” to obraz  alegoria. W jego centrum znajduje
się w białej sukni z czerwonym szalem Mater Polonia, przy której przysiadł biały orzeł. O symbolice i przesłaniu tego dzieła opowiadał nam przewodnik p. Marcin Szumny. Leżąc wygodnie na leżakach i patrząc w fragment nieba nad Polską, słuchaliśmy go z uwagą.
Odtworzenie fresku stało się możliwe dopiero współcześnie. Podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zadanie było trudne, bo zachowało się bardzo niewiele zdjęć i dokumentów przedstawiających oryginalne „Niebo polskie”. Prace rekonstrukcyjne trwały 9 miesięcy.  Odtworzone malowidło odsłonięto 8 maja br. w 73 rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Dla zwiedzających fresk „Niebo polskie” udostępniony jest od niedawna, a my jak wynika z informacji przewodnika, byliśmy pierwszą szkołą gdańską, której udało się to wspaniałe dzieło zobaczyć.
zdjęcia

Ogólnopolska akcja bicia rekordu czytania w jednym momencie „Jak nie czytam jak czytam" już za nami. Czytaliśmy w trzech punktach naszej Szkoły (przy Dulina, Wielkopolskiej i Świętokrzyskiej) i na dwie zmiany: od godz. 10:00 – klasy, które miały lekcje od rana, od godz. 13:00 – zmiana popołudniowa. Razem było nas 1102 osoby! (uczniowie i nauczyciele). Nasz szkolny rekord czytania w jednym momencie został pobity, czekamy teraz na wynik ogólnopolski. (zdjęcia)

7 czerwca uczestnicy tegorocznej edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego klas II – III i IV – VI oraz  7A mieli okazję spotkać się z autorem serii książek o Dzikiej Mrówce –  panem Andrzejem Perepeczko. Na początku spotkania pisarz wręczył Maratończykom dyplomy, nagrody i wyróżnienia w rywalizacji szkolnej (klasyfikacja kl. II- III) (klasyfikacja kl. IV- VI), a następnie barwnie i ciekawie opowiadał o swoim życiu i odpowiadał na pytania uczniów. W podziękowaniu za niezwykle interesujące spotkanie 88- letni już pisarz otrzymał „Dyplom Przyjaciela Biblioteki”. Na zakończenie spotkania, które mogło się odbyć dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców, uczniowie ustawili się w długiej kolejce po autograf. (zdjęcia)

Dnia 08.06.2018 r. klasa 6 a uczestniczyła w rejsie w ramach Programu Edukacji Morskiej. Młodzi żeglarze przemierzali wody zatoki puckiej. Podczas rejsu uczniowie zostali zapoznani z teorią żeglowania, budową  jachtu oraz zasadami bezpieczeństwa na wodzie. Dzisiejszy rejs był podsumowaniem zajęć teoretycznych prowadzonych przez nauczyciela geografii Annę Jarocką.  zdjęcia

4 czerwca po raz osiemnasty uczestniczyliśmy w Dziecięcej Sesji Rady Miasta Gdańska. Sesję zorganizowano z okazji Światowego Dnia Dziecka a jej tematem był "Gdańsk- miastem równego traktowania". Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 7A, która zasiadła za stołem prezydialnym obok Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska pana Bogdana Oleszka.Zaproszeni uczniowie mieli możliwość wypowiedzenia się na ważne dla nich zagadnienia, dyskutowania oraz pracy nad uchwałami.Zgłosili 9 projektów uchwał, nad którymi póżniej głosowali. Na koniec z okazji Dnia Dziecka otrzymali życzenia, certyfikaty i upominki. zdjęcia
B.Andrzejak

Na przełomie kwietnia i maja zorganizowany został konkurs plastyczny pt. "Trzymaj Formę". Konkurs dedykowany był dla uczniów klas 4-7 i obejmował tematykę zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczniowie naszej szkoły chętnie brali udział w konkursie przedstawiając tym samym duże zainteresowanie tematem. Bardzo nas to cieszy, gdyż oznacza to, ìż więkoszość uczniów propaguje zdrowy i sportowy tryb życia. zdjęcia
Wyniki konkursu to 3 najlepsze prace oraz 2 wyróżnione:
1 miejsce : Maja Łukaszewska kl. 4J
2 miejsce : Wiktoria Boguszewicz kl. 5b
3 miejsce: Martyna Pituch kl. 4b i Sonia Rabinowicz kl. 4b
Wyróżnienie:
1.Julka Kokosińska kl. 4J
2. Celina Malińska kl. 5e
Gratulujemy i zapraszamy po odbiory nagród u Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia.