Wydarzenia - SP nr 86 w Gdańsku

2017/2018

21 marca, w pierwszy dzień wiosny uczniowie klas I spotkali się w swojej szkole z paniami z biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Uroczystość przyjęcia „pierwszaków” w poczet czytelników wpisana została w kalendarz obchodów Tygodnia Patrona Szkoły. Zanim jednak uczniowie wypożyczyli książeczki, musieli, pracując w grupach, wykonać kilka zadań, min. rozpoznać bohaterów książek dla dzieci, rozwiązać krzyżówki czy ułożyć puzzle i podać tytuł legendy Jerzego Sampa, z której pochodził obrazek. Ze wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie znakomicie i dlatego po złożeniu uroczystego ślubowania, że będą kochać i szanować książki, mogli być pasowani na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał swoją wizytówkę i zakładkę do książki. (zdjęcia)

Uwaga!  21 marca biblioteka szkolna będzie nieczynna. W tym dniu  w filii przy ul. Dulin’a w ramach obchodów Tygodnia Patrona Szkoły odbędzie się uroczyste przyjęcie uczniów klas I w poczet czytelników.
Harmonogram:

Luty w bibliotece upłynął pod znakiem warsztatów czytelniczych. W pierwszym tygodniu po feriach zimowych uczniowie wszystkich klas IV i VII przez 3 dni spotykali się w czytelni, aby wziąć udział  w zajęciach przygotowanych na podstawie książki Powstanie Warszawskie: pierwsze dni i prowadzonych przez p. Martę Mital z Wydawnictwa MEANDRY. (zob. zdjęcia)
Powstanie Warszawskie: pierwsze dni, to wiele wątków i opowieści w jednej książce. Każda z historii wydarzyła się naprawdę. Czytelnik, podejmując decyzje, sam tworzy fabułę i jednocześnie dowiaduje się, jak wyglądały pierwsze dni Powstania Warszawskiego.”

Natomiast od 19 lutego przez kolejne 4 dni gośćmi biblioteki byli przedstawiciele Wydawnictwa ZAKAMARKI, którzy uczniom klas V, VI i VII starali się wyjaśnić, co to takiego jest piękno i sztuka. Warsztaty przygotowane były na podst. książki Oscara Brenifiera Piękno i sztuka, co to takiego? z serii Dzieci filozofują.
Cieszymy się, że książki zaprezentowane uczniom przypadły im do gustu – w bibliotece powstała lista kolejkowa na wypożyczenie poszczególnych tytułów.

Warto czytać!
22 listopada dwoje uczniów naszej szkoły, którzy w 2. etapie szkolnego Maratonu Czytelniczego „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” zdobyli 19 i 18 punktów
Marta Bretes z kl. 4c i Michał Kosatka z kl. 4g – wzięło udział w spotkaniu z autorką „maratonowej lektury” pt. „Nie poddawaj się!”, panią Elżbietą Zubrzycką. W Filii Gdańskiej WiMBP mieszczącej się przy ul. Mariackiej 42 „maratończycy” z gdańskich szkół mieli okazję rozmawiać z pisarką, kupić Jej książki, a także zdobyć autograf. Pani Elżbieta mówiła o swojej pracy, o książkach, które wyszły spod jej pióra i o planach na przyszłość. Okazało się, że uczniowie znają wiele innych książek autorki , m.in. lekturę ubiegłorocznego Maratonu dla klas drugich i trzecich („Spotkacie nowych przyjaciół”) - „Mały wielki przyjaciel” czy lekturę szkolną „Słup soli”. (zdjęcia)

Zakończył się międzyklasowy konkurs poświęcony Tadeuszowi Kościuszce
20 i 21 listopada
na uroczystym podsumowaniu konkursu zorganizowanego w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, a poświęconego Tadeuszowi Kościuszce, którego dwusetna rocznica śmierci przypadła 15 października, wręczono dyplomy i nagrody. W rywalizacji udział wzięli uczniowie od klasy drugiej do siódmej. (wyniki)
Podobnie jak w roku ubiegłym nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców, natomiast słodkości dla klas szóstych i siódmych nauczyciele bibliotekarze.(zdjęcia)
Moment wręczania laureatom dyplomów i nagród poprzedziła krótka inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy 6b i 7e, która miała na celu przybliżyć wszystkim postać Tadeusza Kościuszki i przypomnieć jego osiągnięcia. (zdjęcia)
Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięstwa
.

Uwaga, konkurs!
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy uczniów klas II–VII do międzyklasowej rywalizacji w konkursie poświęconym Tadeuszowi Kościuszce, którego dwusetna rocznica śmierci przypada w tym roku (szczegóły).

Podziękowanie redakcji miesięcznika "Biblioteka w szkole" za udział w akcji "Jak nie czytam, jak czytam" - podziękowanie

Harmonogram pisania 1. testu